The Nobel Prize is an award, established and endowed by the will of Alfred Nobel, given annually for outstanding achievement in one of five fields. By the terms of Nobel's will, the physics and
chemistry prizes are judged by the Royal Swedish Academy of Sciences; the physiology or medicine prize, by Sweden's Royal Caroline Medico-Chirurgical Institute; the literature prize, by the Swedish Academy; and the peace prize, by a committee of the Norwegian parliament.
  
Each recipient is presented with a gold medal and a monetary award (or a share of it) worth about $1.3 million in 2004. The five awards were first given in 1901. The prizes are not always awarded every year, and from 1940 to 1942 no awards were made. A sixth, related award, the Nobel Memorial Prize in Economic Science, was established and endowed in 1968 by Sveriges Riksbank, the Swedish national bank. First awarded in 1969, it is judged by the Royal Swedish Academy of Sciences. Listed below are the Nobel Prize winners for Chemistry & Physiology-Medicine, 1901-2004. 
 

Official Site of the Nobel Committees & Prizes
  

Physiology or Medicine (1901-2001)

1901 Emil A. von Behring (Germany), for work on serum therapy against diphtheria

1902 Sir Ronald Ross (England), for work on malaria

1903 Niels R. Finsen (Denmark), for his treatment of lupus vulgaris with concentrated light rays

1904 Ivan P. Pavlov (U.S.S.R.), for work on the physiology of digestion

1905 Robert Koch (Germany), for work on tuberculosis

1906 Camillo Golgi (Italy) and Santiago Ramón y Cajal (Spain), for work on structure of the nervous system

1907 Charles L. A. Laveran (France), for work with protozoa in the generation of disease

1908 Paul Ehrlich (Germany), and Elie Metchnikoff (U.S.S.R.), for work on immunity

1909 Theodor Kocher (Switzerland), for work on the thyroid gland

1910 Albrecht Kossel (Germany), for achievements in the chemistry of the cell

1911 Allvar Gullstrand (Sweden), for work on the dioptrics of the eye

1912 Alexis Carrel (France), for work on vascular ligature and grafting of blood vessels and organs

1913 Charles Richet (France), for work on anaphylaxy

1914 Robert Bárány (Austria), for work on physiology and pathology of the vestibular system

1915-1918 No award

1919 Jules Bordet (Belgium), for discoveries in connection with immunity

1920 August Krogh (Denmark), for discovery of regulation of capillaries' motor mechanism

1921 No award

1922 In 1923, the 1922 prize was shared by Archibald V. Hill (England),
        for discovery relating to heat-production in muscles; and
        Otto Meyerhof (Germany), for correlation between consumption of
         oxygen and production of lactic acid in muscles

1923 Sir Frederick Banting (Canada) and John J. R. Macleod (Scotland), for discovery of insulin

1924 Willem Einthoven (Netherlands), for discovery of the mechanism of the electrocardiogram

1925 No award

1926 Johannes Fibiger (Denmark), for discovery of the Spiroptera carcinoma

1927 Julius Wagner-Jauregg (Austria), for use of malaria inoculation in treatment of dementia paralytica

1928 Charles Nicolle (France), for work on typhus exanthematicus

1929 Christiaan Eijkman (Netherlands), for discovery of the antineuritic
         vitamins; and Sir Frederick Hopkins (England),
         for discovery of growth-promoting vitamins

1930 Karl Landsteiner (U.S.), for discovery of human blood groups

1931 Otto H. Warburg (Germany), for discovery of the character and mode of action of the respiratory ferment

1932 Sir Charles Sherrington (England) and Edgar D. Adrian (U.S.), for discoveries of the function of the neuron

1933 Thomas H. Morgan (U.S.), for discoveries on hereditary function of the chromosomes

1934 George H. Whipple, George R. Minot, and William P. Murphy (U.S.), for discovery of liver therapy against anemias

1935 Hans Spemann (Germany), for discovery of the organizer-effect in embryonic development

1936 Sir Henry Dale (England) and Otto Loewi (Germany), for discoveries on chemical transmission of nerve impulses

1937 Albert Szent-Györgyi von Nagyrapolt (Hungary), for discoveries on biological combustion

1938 Corneille Heymans (Belgium), for determining importance of sinus and aorta mechanisms in the regulation of respiration

1939 Gerhard Domagk (Germany), for antibacterial effect of prontocilate

1943 Henrik Dam (Denmark) and Edward A. Doisy (U.S.), for analysis of Vitamin K

1944 Joseph Erlanger and Herbert Spencer Gasser (U.S.), for work on functions of the nerve threads

1945 Sir Alexander Fleming, Ernst Boris Chain, and Sir Howard Florey (England), for discovery of penicillin

1946 Herman J. Muller (U.S.), for hereditary effects of X-rays on genes

1947 Carl F. and Gerty T. Cori (U.S.), for work on animal starch metabolism; Bernardo A. Houssay (Arg.), for study of pituitary

1948 Paul Mueller (Switzerland), for discovery of insect-killing properties of DDT

1949 Walter Rudolf Hess (Switzerland), for research on brain control of body;
        and Antonio Caetano de Abreu Freire Egas Moniz (Portugal), for development of brain operation

1950 Philip S. Hench, Edward C. Kendall (both U.S.), and Tadeus Reichstein (Swss), for discoveries of hormones of adrenals

1951 Max Theiler (South Africa), for development of anti-yellow-fever vaccine

1952 Selman A. Waksman (U.S.), for co-discovery of streptomycin

1953 Fritz A. Lipmann (Germany-U.S.) and Hans Adolph Krebs (Germany-England), for studies of living cells

1954 John F. Enders, Thomas H. Weller, and Frederick C. Robbins (U.S.), for work with cultivation of polio virus

1955 Hugo Theorell (Sweden), for work on oxidation enzymes

1956 Dickinson W. Richards, Jr., André F. Cournand (both U.S.), and Werner Forssmann (Germany), for new
        techniques in treating heart disease

1957 Daniel Bovet (Italy), for development of drugs to relieve allergies and relax muscles during surgery

1958 Joshua Lederberg (U.S.), for work with genetic mechanisms; George W. Beadie and Edward L. Tatum (U.S.),
        for discovering how genes transmit hereditary characteristics

1959 Severo Ochoa and Arthur Kornberg (U.S.), for discoveries related to compounds within chromosomes & roles in heredity

1960 Sir Macfarlane Burnet (Australia) and Peter Brian Medawar (England), for discovery of acquired immunological tolerance

1961 Georg von Bekesy (U.S.), for discoveries about physical mechanisms of stimulation within cochlea

1962 James D. Watson (U.S.), Maurice H. F. Wilkins, & Francis Crick (England), for determining structure of DNA

1963 Alan Lloyd Hodgkin, Andrew Fielding Huxley (England), and Sir John Carew Eccles (Australia), for
        research on nerve cells

1964 Konrad E. Bloch (U.S.) and Feodor Lynen (Germ.), for research on mechanism & regulation of cholesterol & fatty acids

1965 François Jacob, André Lwolff, and Jacques Monod (France), for study of regulatory activities in body cells

1966 Charles Brenton Huggins (U.S.), for studies in hormone treatment of cancer of prostate;
        Francis Peyton Rous (U.S.), for discovery of tumor-producing viruses

1967 Haldan K. Hartline, George Wald, and Ragnar Granit (U.S.), for work on human eye

1968 Robert W. Holley, Har Gobind Khorana, and Marshall W. Nirenberg (U.S.), for studies of genetic code

1969 Max Delbruck, Alfred D. Hershey, and Salvador E. Luria (U.S.), for study of mechanism of virus infection in living cells

1970 Julius Axelrod (U.S.), Ulf S. von Euler (Sweden), and Sir Bernard Katz (England), for studies of how nerve impulses are transmitted within the body

1971 Earl W. Sutherland, Jr. (U.S.), for research on how hormones work

1972 Gerald M. Edelman (U.S.), and Rodney R. Porter (U.K.), for research on the chemical structure and nature of antibodies

1973 Karl von Frisch and Konrad Lorenz (Austria), and Nikolaas Tinbergen (Netherlands), for their studies of
        individual and social behavior patterns

1974 George E. Palade and Christian de Duve (both U.S.) and Albert Claude (Belgium), for contributions to understanding
        inner workings of living cells

1975 David Baltimore, Howard M. Temin, and Renato Dulbecco (all U.S.), for work in interaction between tumor viruses
        and genetic material of the cell

1976 Baruch S. Blumberg and D. Carleton Gajdusek (U.S.), for discoveries concerning new mechanisms for the
        origin and dissemination of infectious diseases

1977 Rosalyn S. Yalow, Roger C. L. Guillemin, and Andrew V. Schally (all U.S.), for role of hormones in chemistry of the body

1978 Daniel Nathans and Hamilton Smith (both U.S.) and Werner Arber (Switzerland), for discovery of restriction enzymes
        and their application to problems of molecular genetics

1979 Allan McLeod Cormack (U.S.) and Godfrey Newbold Hounsfield (England), for developing computed axial
        tomography (CAT scan) X-ray technique

1980 Baruj Benacerraf and George D. Snell (both U.S.) and Jean Dausset (France), for discoveries that explain
        how the structure of cells relates to organ transplants and diseases

1981 Roger W. Sperry and David H. Hubel (both U.S.) and Torsten N. Wiesel (Sweden), for studies vital to
        understanding the organization and functioning of the brain

1982 Sune Bergstrom and Bengt Samuelsson (Sweden) and John R. Vane (U.K.), for research in prostaglandins,
        a hormonelike substance involved in a wide range of illnesses

1983 Barbara McClintock (U.S.), for her discovery of mobile genes in the chromosomes of a plant that change
        the future generations of plants they produce

1984 Cesar Milstein (U.K./Argentina) Georges J.F. Kohler (West Germany), and Niels K. Jerne (U.K./Denmark)
        for their work in immunology

1985 Michael S. Brown and Joseph L. Goldstein (both U.S.) for their work which has drastically widened our
        understanding of the cholesterol metabolism and increased our possibilities to prevent and treat atherosclerosis
        and heart attacks

1986 Rita Levi-Montalcini (dual U.S./Italy) and Stanley Cohen (U.S.) for their contributions to the understanding
        of substances that influence cell growth

1987 Susumu Tonegawa (Japan), for his discoveries of how the body can suddenly marshal its immunological
        defenses against millions of different disease agents that it has never encountered before.

1988 Gertrude B. Elion, George H. Hitchings (both U.S.) and Sir James Black (U.K.) for their discoveries of
        important principles for drug treatment.

1989 J. Michael Bishop and Harold E. Varmus (both U.S.) for their unifying theory of cancer development.

1990 Joseph E. Murray and E. Donnall Thomas (both U.S.), for their pioneering work in transplants.

1991 Erwin Neher and Bert Sakmann (both Germany) for the development of a technique called patch clamp.

1992 Edmond H. Fischer and Edwin G. Kerbs (U.S.),alternation of enzyme activity by phosphorylation and dephosphorylation

1993 Richard J. Roberts and Phillip A. Sharp, split genes and RNA processing

1994 Alfred G. Gilman and Martin Rodbell, structure and function of GTP-binding (G) proteins

1995 Edward B. Lewis, Eric F. Wieschaus, and Christiane Nüsslein-Volhard, genetic control of embryonic development

1996 Peter C. Dohertyand Rolf M. Zinkernagel for their discoveries concerning the specificity of the cell mediated
        immune defence

1997 Stanley B. Prusiner for his discovery of Prions - a new biological principle of infection

1998 Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro, and Ferid Murad for their discoveries concerning
                   nitric oxide as a signalling molecule in the cardiovascular system

1999 Gubnter Blobel for his discovery of the signal transduction properties of proteins

2000 Arvid Carlsson, Paul Greengard, and Eric R. Kandel for signal transduction in the nervous system

2001 Leland H. Hartwell, Tim Hunt, and Paul M. Nurse for their work on key cell cycle regulators
                    CDK and cyclins

2002 Sydney Brenner, H. Robert Horvitz, John E. Sulston for their work in programmed cell death (apoptosis)

2003 Paul C. Lauterbur, Sir Peter Mansfield for their discoveries concerning magnetic resonance imaging

2004  Richard Axel, Linda B. Buck for their discoveries of odorant receptors and the organization
                     of the olfactory system

 

Chemistry (1901-1998)

1901 Jacobus H. van't Hoff (Netherlands), for laws of chemical dynamics and osmotic pressure in solutions

1902 Emil Fischer (Germany), for experiments in sugar and purin groups of substances

1903 Svante A. Arrhenius (Sweden), for his electrolytic theory of dissociation

1904 Sir William Ramsay (England), for discovery and determination of place of inert gaseous elements in air

1905 Adolf von Baeyer (Germany), for work on organic dyes and hydroaromatic combinations

1906 Henri Moissan (France), for isolation of fluorine, and introduction of electric furnace

1907 Eduard Buchner (Germany), discovery of cell-less fermentation and investigations in biological chemistry

1908 Sir Ernest Rutherford (England), for investigations into disintegration of elements

1909 Wilhelm Ostwald (Germany), for work on catalysis and investigations into chemical equilibrium and reaction rates

1910 Otto Wallach (Germany), for work in the field of alicyclic compounds

1911 Marie Curie (France), for discovery of elements radium and polonium

1912 Victor Grignard, for reagent discovered by him; & Paul Sabatier (France), for methods of hydrogenating organic compounds

1913 Alfred Werner (Switzerland), for linking up atoms within the molecule

1914 Theodore W. Richards (U.S.), for determining atomic weight of many chemical elements

1915 Richard Willstätter (Germany), for research into coloring matter of plants, especially chlorophyll

1916 No award

1917 No award

1918 Fritz Haber (Germany), for synthetic production of ammonia

1919 No award

1920 Walther Nernst (Germany), for work in thermochemistry

1921 Frederick Soddy (England), for investigations into origin and nature of isotopes

1922 Francis W. Aston (England), for discovery of isotopes in nonradioactive elements & for discovery of the whole number rule

1923 Fritz Pregl (Austria), for method of microanalysis of organic substances discovered by him

1924 No award

1925 In 1926, the 1925 prize was awarded to Richard Zsigmondy (Germany), for the heterogeneous nature of colloid solutions

1926 Theodor Svedberg (Sweden), for work on disperse systems

1927 In 1928, the 1927 prize was awarded to Heinrich Wieland (Germany), for investigations of bile acids and kindred substances

1928 Adolf Windaus (Germany), for investigations on constitution of the sterols and their connection with vitamins

1929 Sir Arthur Harden (England) and Hans K. A. S. von Euler-Chelpin (Sweden), for research of fermentation of sugars

1930 Hans Fischer (Germany), for work on coloring matter of blood and leaves and for his synthesis of hemin

1931 Karl Bosch and Friedrich Bergius (Germany), for invention and development of chemical high-pressure methods

1932 Irving Langmuir (U.S.), for work in realm of surface chemistry

1933 No award

1934 Harold C. Urey (U.S.), for discovery of heavy hydrogen

1935 Frédéric and Irène Joliot-Curie (France), for synthesis of new radioactive elements

1936 Peter J. W. Debye (Netherlands), for investigations on dipole moments and diffraction of X rays and electrons in gases

1937 Walter N. Haworth (England), for research on carbohydrates and Vitamin C; and Paul Karrer (Switzerland), for work on carotenoids, flavins, and Vitamins A and B

1938 Richard Kuhn (Germany), for carotinoid study and vitamin research (declined)

1939 Adolf Butenandt (Germany), for work on sexual hormones (declined the prize); and Leopold Ruzicka (Switzerland), for work with polymethylenes

1943 Georg Hevesy De Heves (Hungary), for work on use of isotopes as indicators

1944 Otto Hahn (Germany), for work on atomic fission

1945 Artturi Illmari Virtanen (Finland), for research in the field of conservation of fodder

1946 James B. Sumner (U.S.), for crystallizing enzymes; John H. Northrop and Wendell M. Stanley (U.S.), for preparing enzymes and virus proteins in pure form

1947 Sir Robert Robinson (England), for research in plant substances

1948 Arne Tiselius (Sweden), for biochemical discoveries and isolation of mouse paralysis virus

1949 William Francis Giauque (U.S.), for research in thermodynamics, especially effects of low temperature

1950 Otto Diels and Kurt Alder (Germany), for discovery of diene synthesis enabling study of structure of organic matter

1951 Glenn T. Seaborg and Edwin H. McMillan (U.S.), for discovery of plutonium

1952 Archer John Porter Martin and Richard Laurence Millington Synge (England), for development of partition chromatography

1953 Hermann Staudinger (Germany), for research in giant molecules

1954 Linus C. Pauling (U.S.), for study of forces holding together protein and other molecules

1955 Vincent du Vigneaud (U.S.), for work on pituitary hormones

1956 Sir Cyril Hinshelwood (England) and Nikolai N. Semenov (U.S.S.R.), for parallel research on chemical reaction kinetics

1957 Sir Alexander Todd (England), for research with chemical compounds that are factors in heredity

1958 Frederick Sanger (England), for determining molecular structure of insulin

1959 Jaroslav Heyrovsky (Czechoslovakia), for development of polarography, an electrochemical method of analysis

1960 Willard F. Libby (U.S.), for Aatomic time clock@ to measure age of objects by measuring their radioactivity

1961 Melvin Calvin (U.S.), for establishing chemical steps during photosynthesis

1962 Max F. Perutz and John C. Kendrew (England), for mapping protein molecules with X-rays

1963 Carl Ziegler (Germany) and Giulio Natta (Italy), for work in uniting simple hydrocarbons into large molecule substances

1964 Dorothy Mary Crowfoot Hodgkin (Eng.), for determining structure of compounds needed in combating pernicious anemia

1965 Robert B. Woodward (U.S.), for work in synthesizing complicated organic compounds

1966 Robert Sanderson Mulliken (U.S.), for research on bond holding atoms together in molecule

1967 Manfred Eigen (Germ.), Ronald G. W. Norrish, and George Porter (both Eng.), for work in high-speed chemical reactions

1968 Lars Onsager (U.S.), for development of system of equations in thermodynamics

1969 Derek H. R. Barton (England) and Odd Hassel (Norway), for study of organic molecules

1970 Luis F. Leloir (Argentina), for discovery of sugar nucleotides and their role in biosynthesis of carbohydrates

1971 Gerhard Herzberg (Canada), electronic structure and geometry of molecules, particularly free radicals

1972 Christian Boehmer Anfinsen, Stanford Moore, and William Howard Stein (all U.S.), for pioneering studies in enzymes

1973 Ernst Otto Fischer (W. Germ.) & Geoffrey Wilkinson (U.K.), for work that could solve automobile exhaust pollution

1974 Paul J. Flory (U.S.), for developing analytic methods to study properties and molecular structure of long-chain molecules

1975 John W. Cornforth (Australia) and Vladimir Prelog (Switzerland), for research on structure of biological molecules such as antibiotics and cholesterol

1976 William N. Lipscomb, Jr. (U.S.), for work on the structure and bonding mechanisms of boranes

1977 Ilya Prigogine (Belgium), for contributions to nonequilibrium thermodynamics, particularly the theory of dissipative structures

1978 Peter Mitchell (U.K.), for contributions to the understanding of biological energy transfer

1979 Herbert C. Brown (U.S.) and Georg Wittig (West Germany), for developing a group of substances that facilitate very difficult chemical reactions

1980 Paul Berg and Walter Gilbert (both U.S.) and Frederick Sanger (England), for developing methods to map the structure and function of DNA, the substance that controls the activity of the cell

1981 Roald Hoffmann (U.S.) and Kenichi Fukui (Japan), for applying quantum-mechanics theories to predict the course of chemical reactions

1982 Aaron Klug (U.K.), for research in the detailed structures of viruses and components of life

1983 Henry Taube (U.S.), for research on how electrons transfer between molecules in chemical reactions

1984 R. Bruce Merrifield (U.S.) for research that revolutionized the study of proteins

1985 Herbert A. Hauptman and Jerome Karle (both U.S.) for their outstanding achievements
        in the development of direct methods for the determination of crystal structures

1986 Dudley R. Herschback, Yuan T. Lee (both U.S.), and John C. Polanyi (Canada) for their work on reaction dynamics

1987 Donald J. Cram and Charles J. Pedersen (both U.S.) and Jean-Marie Lehn (France),
        for wide-ranging research that has included the creation of artificial molecules
        that can mimic vital chemical reactions of the processes of life.

1988 Johann Deisenhofer, Robert Huber, and Hartmut Michel (all West Germany) for unraveling the structure of proteins that play a crucial role in photosynthesis.

1989 Thomas R. Cech and Sidney Altman (both U.S.) for their discovery, independently, that RNA could actively aid chemical reactions in the cells.

1990 Elias James Corey (U.S.) for developing new ways to synthesize complex molecules ordinarily found in nature.

1991 Richard R. Ernst (Switzerland) for refinements he developed in nuclear magnetic resonancepectroscopy.

1992 Rudolph A. Marcus (U.S.) for his contributions to the theory of electron transfer reactions in chemical systems

1993 Kary B. Mullis and Michael Smith, for his invention of the polymerase chain reaction (PCR) method &
        oligonucleiotide-based, site-directed mutagenesis

1994 George A. Olah, for his contribution to carbocation chemistry

1995 Paul Crutzen, F. Sherwood Rowland, and Mario Molina, for their work in atmospheric chemistry,
        particularly concerning the formation and decomposition af ozone

1996 Robert F. Curl, Jr., Sir Harold W. Kroto, and Richard E. Smalley for their discovery of fullerenes

1997 Paul D. Boyer, John E. Walker, and Jens C. Skou for their elucidation of the enzymatic
        mechanism underlying the synthesis of adenosine triphosphate (ATP)
 
1998 Walter Kohn   for his development of the density-functional theory and to
        John Pople for his development of computational methods in quantum chemistry

1999 Ahmed H. Zewail  for his studies of the transition states of chemical reactions using femtosecond spectroscopy

2000 Alan J. Heeger, Alan G. MacDiarmid, Hideki Shirakawa for the discovery and development of conductive polymers

2001 William S. Knowles, Ryoji Noyori, for their work on chirally catalysed hydrogenation reactions" and
        K. barry Sharpless for his work on chirally catalysed oxidation reactions

2002 John B. Fenn, Koichi Tanaka, Kurt Wüthrich for the development of methods for identification and
        structure analyses of biological macromolecules:  Fenn and Tanaka for mass spectrometry techniques
        and Wuthrich for NMR techniques


2003 Peter Agre, Roderick MacKinnon for discoveries concerning channels in cell membranes:
                        Agre - for the discovery of water channels   
                 and MacKinnon for structural and mechanistic studies of ion channels


2004 Aaron Ciechanover, Avram Hershko, Irwin Rose - for the discovery of ubiquitin-mediated protein degradation